ArabicDutchEnglishRussianTurkish

MOTİVASYON VE BAŞARI

Motivasyon (İsteklendirme) ; Bireylerin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzu ve istekleri ile davranmaları sürecidir.
 
Bu tanımdan yola çıkarsak öğrencilerimizin hedeflerine ulaşabilmeleri için kendilerine doğru motivasyon kaynaklarını bulmaları önemlidir. Örneğin; Karnımız acıktığında nasıl ki aynı anda hem tatlı hem tuzlu hem de ekşiyi yediğimizde karnımız doymak yerine karışmış ve mide bulantısı, mide ağrısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarsa motivasyonda hedefine ulaşırken bireyin beslendiği bir kaynaktır. Bu kaynağın seçiminde tıpkı yeme düzenimizde olduğu gibi seçici ve tutarlı olmak doğru çalışmamızı sağlayacaktır. Yani motivasyon kaynaklarını seçerken her şeye saldırmak motivasyonumuzu arttırmak yerine tükenmişlik hissi yaratır ve motivasyonumuzu düşürür. Bunun yerine seçici ve tutarlı bir tutumla keşfe çıkmamız önemlidir.
 
Motivasyonumuzu arttırmak için hepimiz bazı yöntemleri biliyoruz. Ancak bu yöntemleri bilmek bize kazanç sağlamaz. Önemli olan bizlerin ve öğrencilerimizin bildiği bu yöntemleri uygulanabilir kılmaktır.
 
Motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal etkenler vardır.  İçsel etkenler: Bireysel hedefler ve niyetler, biyolojik ve psikolojik ihtiyaçlar, kendine güven, risk alma, kaygı ile baş etme, merak gibi kişisel faktörlerdir. Dışsal etkenler: Toplumun ve ailenin beklentileri, ödül ve ceza sistemleri, uygulanan öğretim modelleri, arkadaş ortamının eğilimleri gibi çevresel faktörlerdir. Peki, bizler ve öğrencilerimiz gerekli motivasyonu sağlaya bilmemiz için neler yapmalıyız;
 
Bireyin kendini iyi tanıması, istek ve hedeflerinin farkında olması öğrencinin dersten beklentilerini bilmesi motivasyon sağlamanın en önemli aracıdır. Bireyin kendisini sürekli olumsuz duygularla beslemesi bireyin motivasyonunun ve başarısızlığının diğer önemli etkenlerindendir.
Bireyin motive olamamasının bir diğer sebebi ise çevresel faktörlerdir istikrarsızlığa, motivasyonda düşmelere neden olacaktır. Motivanyonu artırmak için birey ilk olarak olumlama yapmalıdır. Yani zihinini olumlu düşüncelerle doldurmalıdır.
 
Bir diğer motivasyon düşüklüğü ise; gelecek kaygısıdır. Öğrencilerde yaşanan en büyük kaygı problemi bir çok Üniversite mezununun işsiz yada niteliksiz işlerde çalışmasından kaynaklanır. Bu sebeple öğrencilerin motivasyon durumunu düzenlerken kendi ilgi alanlarına yönelik meslek dallarını seçmeleri ve onlar için çaba göstermeleri gerekir. Eğer öğrenci kendi istemediği bir branş yada alanda çalışma yapıyorsa olumsuz etkenleri göz önüne alır ve başarısız olduğunu düşünür. Bu durum öğrencide içsel olarak olumsuz motivasyon yaratırken, çevresel faktörlerde ise başarısızlık algısı oluşturur. Kişi başarısını artırmak istiyor ise motivasyonunu olumlu yönde kullanmalı ve yakın çevresi de kişiyi olumlu yönlendirmelidir.
 
Başarının temel sırrı doğru motivasyondan geçer….

 

Bir cevap yazın