ArabicDutchEnglishRussianTurkish

YARIYIL TATİLİ ÖNERİLERİ

Kıymetli velilerimiz;

 

Heyecanla başladığımız bir dönemin sonuna geldik, biliyoruz bu dönem sizlerde çocuğunuzla birlikte çok çalıştınız, emek verdiniz hepinizi gayretlerinizden ötürü tebrik ediyoruz. Bugün akşam eve gittiğinizde ailece birinci dönemin bir değerlendirmesini yapmanızı rica ediyoruz.

  • Bir ebeveyn olarak çocuğumun gelişimine ne kadar katkıda bulundum?
  • Bir ebeveyn olarak bu dönem çocuğumun eğitimiyle ne kadar ilgilenebildim?

Emin olun bizler de Arev Okulları olarak bu değerlendirmeyi kendi içimizde yapacağız. Bu sorulara verdiğimiz cevaplardan yola çıkarak ikinci dönem için kendimize planlar hazırlayıp sene sonu için hedeflerimizi belirleyeceğiz.

 

Yarıyıl tatili, bir dönem boyunca sorumluluklarını yerine getiren yeni bilgi ve beceriler kazanan, birçok farklı alana yönelik performans sergileyen öğrenciler için dinlenmek ve eğlenceli vakit geçirmek anlamına gelmektedir. Ancak büyük sabırsızlıkla beklenen bu tatil uygun bir plan yapılmadan geçirilince, “Çok çabuk bitti.” “Hiçbir şey yapamadım. “gibi serzenişlerle bitiverir. Evet, tatil için de plan yapmak gerekir. Tatili çocukların fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişim alanlarına hitap edecek şekilde planlamalıyız. Ancak tamamen aktivitelerle doldurmamalıyız. Çocuklarımızı kendi başlarına değerlendirecekleri boş zamanlar da bırakmalıyız. Bu aşamada sizlere önerimiz  “Etkinlik Kutusu” olur. Etkinlik kutusu, boş zamanlarını değerlendirirken size ve çocuğunuza ışık tutacaktır. Etkinlik kutusu yapmak için, çocuklarınızdan boş vakitlerinde neler yapmaktan hoşlandıklarını teker teker yazarak kutuya atmasını isteyin   (kitap okuma, satranç, mandala, akıl oyunu, dolap düzeltme, anneye yardım, evcilik, öğretmencilik, lego vs çoğaltabilirsiniz.) Çocuğunuz sıkıldım dediği anda etkinlik kutusunun başına geçip birkaç öneri almasını tavsiye ederek bu kutuyu kullanabilirsiniz.

 

Arev Okulları olarak öğrencilerimiz için öncelikli hedefimiz kitap dostu, duyarlı çocuklar yetiştirmektir. Gelin teknolojinin teker teker ele geçirdiği çocuklarımız için bu tatili dolu dolu geçirmeye çalışalım, onları teknolojiden olabildiğince uzak tutarak kitap dostu çocukların çoğalması yönünde gayret edelim. ‘Kitap sevmeyen çocuk yoktur, doğru kitabı bulamayan çocuk vardır.‘anlayışına inanan bir kurum olarak çocuklarımızı kitap dostu yapmak için bizlerin de onlara örnek olması gerektiğini biliyoruz, Çocuğunu kitap dostu yapmak isteyen bir yetişkin önce kendine sonra evdeki önceliklerine bakmalı diye düşünüyoruz, ‘Ben ne kadar çocuğuma örnek oluyorum, çocuğuma kitap okurken ne kadar kitaba konsantre oluyorum?’ Evinize bir bakın kitap kokan bir ev soluyor musunuz?  Kitap dostu ailelerin, kitaplarla dost olan çocukları oluyor unutmayın! Bu tatilde buna niyet edip hep beraber harekete geçebilirsiniz. Çocuğunuza güzel bir defter alarak kitap arşivi oluşturabilirsiniz. (Okuduğu kitapları bu deftere yazın, tarih atın ve kısa notlar düşün, çocuğunuza kitabın hoşuna giden kısmını resimlenmesini de tavsiye edebilirsiniz. ).Hedef kitap sayısı belirleyerek o hedefe ulaşınca ailecek sürpriz bir kutlama yapabilirsiniz, bu çocuğunuz için unutulmaz bir pekiştireç olacaktır.

 

Tatili teknolojik aletlerle geçirmelerine fırsat vermeyecek kadar dolu dolu geçirin. Çünkü hiçbir teknolojik alet anne baba geçirilen kaliteli zaman kadar çocuklarınıza keyif vermez, onları geliştirmez. Unutmayın ki; çocuklar duygusal boşluklarını ödünlemek için teknolojik aletlerle vakit geçirirler.’Bu çocuk neden bilgisayarın başından kalkmıyor?’  diye suçlayıcı bir tavırla merceği çocuğumuzun üzerinde gezdirmekten ziyade ‘Bu çocuk neden bilgisayarı bize tercih ediyor?’ gibi bir soru sorarak merceği kendi üzerimize tutmalıyız çünkü dediğimiz gibi o bir ‘çocuk’  ve biricik, ondan bir tane daha yok onun bu biricikliğini  teknolojik aletlerin  dünyasında sıradanlaşmasına izin vermeyin.

 

Bu tatil hem sizler hem de onlar için büyük bir fırsat. Bizler de bu tatilinizi zenginleştirmeniz için size uygun olabilecek mekanlar ve etkinlikleri araştırdık bu aktivitelerle tatilinizin daha da renkleneceğine inanıyoruz.

 

Kütüphaneler: Beylikdüzü Çağdaş Yaşam Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı (Beyoğlu), Salt Galata (Beyoğlu) Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi

 

Kitap kafeler: Minoa Cafe Kitapevi (Beşiktaş), Fil CAfe (Beyoğlu), Page Kafe (Kadıköy)

 

Müzeler: İstanbul oyuncak Müzesi (Göztepe), İstanbul Modern (Beyoğlu), Panorama (Zeytinburnu), Mozaik Müzesi (Sultanahmet), Deniz Müzesi (Beşiktaş) İstanbul’da görülmesi gereken müzelerin başında yer alır. Bu müzelerin bazılarında sömestr tatiline yönelik etkinlikleri  bulunmaktadır, ilgili internet adreslerinden takip edebilirsiniz.

 

Tiyatrolar:  Suzi ve Red Kid’ in Maceraları, (Gazanfer Özcan Kültür Merkezi),  Charlie’nin Çikolata Fabrikası (İstanbul Yasemin Yalçın Sahnesi), Küçük Prens ( Trump Tower Gösteri Sahnesi ), Fareli Köyün Kavalcısı (Şişli KATS Sahne)

 

Kıymetli velilerimiz, çocuğunuzla çıkacağınız bu yolculukla ilgili geri dönütlerinizi merakla bekliyor olacağız.

 

İyi tatiller dileriz, Sevgiyle kalın.

 

AREV OKULLARI REHBERLİK BİRİMİ